Kategorie

Uprawa na matach kokosowych


Skład pożywki, podobnie jak przy innych uprawach bezglebowych, ustala się na podstawie analizy wody,pH powinno wynosić 5,5–5,7.

Jest zbliżona do uprawy na wełnie mineralnej.

Podłoża kokosowe mają bardzo dobre właściwości fizyczne (dużą pojemność wodną i porowatość wynoszącą około 30%), które utrzymują się przez długi okres ze względu na to, że materiał ten ulega powolnemu rozkładowi mikrobiologicznemu.

W podłożu takim znajdują się grzyby z rodzaju Trichoderma, które wykazują działanie antagonistyczne w stosunku do patogenów.

Wartość pH podłoża kokosowego wynosi na ogół 6,5–6,8, EC około 0,5 mS/cm, wysoka jest w nim zawartość potasu (do 80 mg/dm3), sodu (do 40 mg/dm3) i chloru (do 70 mg/dm3).

- Ma ono bardzo dobre właściwości kapilarne, dzięki czemupożywka rozchodzi się równomiernie w całej objętości maty.

- W dalszym okresie uprawy rośliny zasilamy pożywką standardową, o EC dostosowanym do warunków pogodowych — w dni słoneczne 2,5– 2,7 mS/cm, w dni pochmurne 3,2 mS/cm oraz do odmiany mięsiste wymagają wyższych stężeń)

- Dzień przed sadzeniem roślin maty kokosowe należy nasączyć pożywką startową — o EC 2,9–3,0 mS/cm i pH 5,5

- Przez pierwsze 4–6 tygodni uprawę nawozisię pożywką startową, o EC 3,2– 3,5 mS/cm.

- Rośliny uprawiane na matach kokosowych lepiej jest nawadniać większymi dawkami pożywki, ale podawanymi z mniejszą częstotliwością. W ten sposób system korzeniowy roślin będzie lepiej napowietrzony

 


Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie